Çatı İzolasyon Ve Yalıtım
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Çatı İzolasyon Ve Yalıtım
Çatı İzolasyon Ve Yalıtım

Yapılarda koruyucu bir görev üstlenen çatı, yapısal olarak birçok dış etkenlere maruz kalmaktadır. Yağmur kar ve sıcaklık gibi dışarıdan gelecek kötü etkenlerin yapının alt düzeylerine doğru inmesini önlemektedir. Bu nedenle yapılardaki çatıların önemli bir dayanıklılığa sahip olması gerekmektedir. Çatı izolasyonu hava şartlarının olumsuz yönlerinin yapıları etkilememesi için yapılmaktadır. Çatı izolasyon ve yalıtım işleminin yapılmasının ardından ilk günkü gibi kalan çatı deformasyonu uğramaktadır. Özellikle güneşten yağmurdan ve nemlen binanın korunması için su ve ısı yalıtımı yapılarak çatı izolasyonu işleminin yapılması şarttır. Hesaplarından doğacak etkenlerden yapıların korunması için hizmet veren firmamız, tüm çatı tiplerine çatı izolasyon ve yalıtım yapmaktadır. Çatı izolasyon ve yalıtım işleminde kullanılacak malzeme çatı türüne ve dış ortam faktörlerine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre çatı izolasyon ve yalıtımında kullanılan ısı yalıtım malzemeleri cam yünü, taş yünü, Ekstrüde, Ekspande, poliüretan köpük, fenol köpüğüdür.

 

Cam Yünü

Erimiş camın farklı metotlar ile haline getirilmesi ile oluşan cam yününün ham maddesinin ana materyali silis kumudur. 0,035 - 0,050 aralığında ısı iletkenlik grubunda yer alan cam yünü A sınıfı bir yanmaz yalıtım materyalidir. 500 derece kadar yüksek kullanım sıcaklığı bulunan cam yünü yanmalara karşı dayanıklıdır. Yangın güvenliği ve titreşim güvenliği amacıyla sıklıkla kullanılan cam yünü, ısı ve ses yalıtımı fırında da tercih edilmektedir. UV ışınlarına karşı dayanıklı bir malzeme olması uzun yıllar kullanım ömrü sağlamaktadır. Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere 2 çeşidi vardır.

 

Bakalitli Cam Yünü

Yoğunluğu: 10/80 kg/m³

Isı İletim Katsayısı: 20 derece ortalama sıcaklık için 0,040 W/mK

Kullanım Sıcaklığı: +230 dereceye kadar

Su Buhar Geçişi: 542 µgm/Nh

Bakalitsiz Cam Yünü

Yoğunluğu: 130 kg/m³

Isı İletim Katsayısı: 50 derece ortalama sıcaklık için 0,045 W/mK

Kullanım Sıcaklığı: +555 dereceye kadar

Taş Yünü

Cam yünü ile aynı ısı iletkenlik grubunda yer alan taş yününün 800 derecelik en yüksek kullanım sıcaklığı sınırı bulunmaktadır. Sıkça tercih edilen A sınıfı yanmaz yalıtım malzemesi olan taş yünü ısı ve ses yalıtımı alanlarının yanı sıra titreşim sönümleme olarak da kullanılır.

 

Düşük Yoğunluklu Taş yünü

 

Yoğunluğu: 33 kg/m³

Isı İletim Katsayısı: 50 derece ortalama sıcaklık için 0,043 W/mK

Kullanım Sıcaklığı: 0/800 derece

Su Buhar Geçişi: 542 µgm/Nh

Yüksek Yoğunluklu Taş yünü

 

Yoğunluğu: 100 kg/m³

Isı İletim Katsayısı: 50 derece ortalama sıcaklık için 0,043 W/mK

Kullanım Sıcaklığı: 0 / 800 derece

Su Buhar Geçişi: 542 µgm/Nh

Genleştirilmiş Polistren (EPS) Isı Yalıtım Levhaları

Polistren sert köpük yapay organik bir çatı izolasyon ve yalıtım malzemesi olan EPS’nin kullanım sıcaklığı -100 ile +80 derece arasındadır. Yanıcılık olarak B1 ve B2 sınıfından yer alan bu malzeme çatılarda ısı yalıtımı malzemeleri arasında kullanılır.

 

Extrüde Polistren (XPS) Isı Yalıtım Levhaları

 

Polisten sert köpüğün banttan çekilerek üretilen tipi olan extrüde polistrenin bn yüksek kullanım sıcaklığı 75 derecedir. UV şınlarına karşı dayanımı bulunmayan bu malzemenin yanıcılık sınıfı B1 olup zor alevlenici grubundadır.

 

Fenol Köpüğü

Formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler karıştırılarak elde edilen fenol köpüğünün kullanım sıcaklığı -180 ile artı 120 derece arasındadır. Sürtünme ile tozlaşan bir yapıya sahip olan fenol, sert ancak kırılgan bir yapıdadır.

 

Sprey Poliüretan Köpük ile Çatı İzolasyonu ve Yalıtımı

Çatı izolasyon ve yalıtım işleminde genellikle sprey poliüretan köpük uygulaması tercih edilmektedir. En iyi yalıtım malzemesi olarak bilinen sprey poliüretan köpüğünün ısı iletkenlik katsayısı 0.020’dir.  Son teknoloji olan bu ürün diğer ısı yalıtım malzemeleri olan cam yünü, strafor, izocam ve taş yününden daha iyi sonuçlar vermektedir. Kapalı hücre yapısı sayesinde ısı yalıtımı özelliği ile benzersiz çatı izolasyon ve yalıtımı sağlayan sprey poliüretan köpük düşük bir kalınlıkla son derece düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtım performansı sağlamaktadır. Kesme ve monte etme işlemlerine gerek duyulmamaktadır. Çatı kirişlerinin arasına ve beton zemin üzerine kolayca uygulanan püskürtme poliüretan, çatı izolasyon ve yalıtım konusunda revaçta olan üründür. Hava geçişini engelleyen poliüretan köpük, su ve ses yalıtımına olanak sağlamaktadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan sprey böcek ve haşere kaldırmamaktadır. Her türlü üzeri açık kapalı yenilenen çatılarda uygulanabilen poliüretan köpük, sağlıklı çevreci ve konforlu yaşam için ideal çözümler sunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın